Jak wykończyć taras

Taras stanowi ozdobę każdego domu, jest również świetnym udogodnieniem bowiem pozwala na odpoczynek na zewnątrz bez względu na porę roku czy dnia. Latem taras będzie stanowił rewelacyjne miejsce na odpoczynek i schronienie przed upałami zaś jesienią czy zimą będzie wyglądał równie imponująco. Właściwie zaprojektowany i odpowiednio wykonany taras będzie służył nam przez lata. Musimy jednak pamiętać o wykonaniu go z wytrzymałych materiałów i konkretnym projekcie, który spełni wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania. Bardzo ważne jest także zakończenie tarasu. Zależnie od wybranego rodzaju tarasu, różne mogą być także jego zakończenia. Poznajmy te najbardziej popularne.

Różne rodzaje zakończenia

Zakończenie tarasu może zostać wykonane z różnych materiałów i w różny sposób. Zakończenie pozwoli dobrze zabezpieczyć nasz taras. Należy pamiętać, że wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje tarasów: naziemne, nadziemne i nad pomieszczeniem.
W przypadku tarasu naziemnego mówimy o tarasie zbudowanym bez fundamentów, bezpośrednio na gruncie. Taki taras stanowi swego rodzaju przejście między domem a ogrodem i najczęściej sąsiaduje z salonem. Taras będzie stanowił znakomitą ozdobę i dopełnienie naszych czterech kątów. Jego zakończenie może stanowić wylewka cementowa z warstwą hydroizolacji.
Aby stworzyć taras nadziemny, potrzebne będą fundamenty. Taki taras jest wyprowadzony ponad poziom gruntu. Taras nadziemny znajdzie swe zastosowanie w domach wysoko wyniesionych ponad teren. Bardzo często taki taras także sąsiaduje z salonem i jest świetnym sposobem na wykończenie domu. Planując taki taras, musimy pomyśleć o odprowadzaniu wody – musi on być odpowiednio uszczelniony za pomocą drenażowego odprowadzenia wody. Zakończeniem takieho tarasu będzie hydroizolacja, czyli ocieplenie tarasu a także zastosowanie odpowiedniej okładziny wykończeniowej.

Taras na piętrze

Ostatnim rodzajem tarasu, który możemy wybrać jest taras nad pomieszczeniem (taras na piętrze). Jest to taras, którego konstrukcję stanowi strop nad jednym z pomieszczeń zarówno ogrzewanych (salon, sypialnia) lub nieogrzewanych (piwnica albo garaż). Taki taras będzie prezentował się idealnie. W jaki sposób moglibyśmy go zabezpieczyć? Najlepsze zakończenie tarasu będzie stanowić montaż mrozoodpornych płytek ceramicznych. Należy też pamiętać o odpowiednim spoinowaniu w postaci na przykład fugi poliuretanowej. W ten sposób wypełnione zostaną szczeliny między płytkami aby nie dostawała się między nie woda.

 

Możesz również polubić…